Co trzeba wiedzieć o sztycy rowerowe?

Podczas wybierania i kupowania roweru trzeba zwracać uwagę na naprawdę niezwykle sporą ilość różnych jego cech. Mowa tu jest o zastosowanym napędzie, ilości biegów czy tez jakości zamontowanych hamulców. Bardzo często sprzedawcy wspominają również o tym, że warto wybrać nieco lepszą sztycę rowerową. Jak się jednak okazuje, niewielu klientów wie, czym jest sztyca, co może prowadzi do licznych nieporozumień.

Czym jest sztyca rowerowa?

Sztyca rowerowa to po prostu wspornik siodełka, który przyjmuje postać rury. Umieszczona jest ona w ramie rowerowej i umożliwia pewne mocowanie siodełka. Co więcej, dobrej jakości model mogą również pozwalać na bardzo precyzyjne ustawienie pozycji siodełka. Nie tylko w przód i tył, lecz również na boki czy też oczywiście jego wysokość.

Jak się powinno wybierać sztycę do roweru?

Jak więc widać, rola sztycy jest naprawdę duża. Nic więc dziwnego, że tak duży nacisk kładzie się na to, aby była ona dobrze wybrana. Najważniejszą sprawą jest oczywiście to, z jakiego będzie ona zrobiona materiału.
Standardowy rowerzysta, który wykorzystuje swój rower jedynie rekreacyjnie, z całą pewnością zadowoli się sztycą aluminiową, która jest w dobrej cenie, jest mocna i względnie lekka. Jeśli jednak podróżuje się rowerem nieco bardziej sportowo, z całą pewnością będzie się chciało mieć znacznie lepszy model sztycy. W takim wypadku poleca się wersję karbonową, która charakteryzuje się ogromną wytrzymałością, a przy tym właściwie minimalną wagą. Liczyć się jednak trzeba z tym, że taki model będzie bardzo drogi.