Czym charakteryzują się rowery przełajowe?

Turystyka rowerowa w naszym kraju od kilku lat zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników – jest to doskonała wiadomość, ponieważ jeszcze kilkanaście lat temu większość Polaków spędzała każdą wolną chwilę wylegując się na przysłowiowej kanapie. Już godzina ruchu kilka razy w tygodniu znacznie wydłuża życie i minimalizuje ryzyko zachorowania na wiele chorób – sport to zdrowie!

Od rodzinnych przejażdżek do terenowych wypraw

Każdy, kto po dłuższej przerwie wraca do turystyki rowerowej, zaczyna zazwyczaj od przejażdżek rodzinnych po ścieżkach rowerowych znajdujących się w okolicy. Do przejażdżek tego typu nie trzeba mieć żadnego specjalistycznego sprzętu. Ze względów bezpieczeństwa należy jednak wcześniej sprawdzić w serwisie, czy rower jest na pewno sprawny. Jednak po dłuższym czasie takich przejażdżek część osób się nudzi – pragną oni nieco więcej adrenaliny. I w tym momencie na scenę wkraczają rowery przełajowe.

Do czego służą rowery tego typu?

Jak sama nazwa wskazuje, rower przełajowy to sprzęt dedykowany do poruszania się w trudnym terenie, niezależnie do tego czy będą to leśne dukty, wiejskie dróżki, czy piachy nad morzem. Im trudniejszy teren tym większa radocha dla przełajowca. W sieci powstaje coraz większa ilość blogów sportowych traktujących o tematyce rowerów przełajowych. Można na nich wyczytać wiele porad zwłaszcza w zakresie zakupu pierwszego sprzętu oraz techniki jazdy. Coraz częściej organizowane są także zawody sportowe dla przełajowców – można się z nimi spotkać na terenie całego kraju.

Comments

  1. Bardzo ciekawy wpis. Właśnie szukam roweru dla siebie i myślę właśnie o przełajowym lub crossowym.