Jak wybrać pedały rowerowe?

Wybór odpowiednich akcesoriów do roweru ma olbrzymie znaczenie. Ich jakość może mieć równie istotny wpływ na komfort i jakość jazdy, jak rama rowerowe oraz osprzęt. Jednym z najbardziej istotnych elementów wyposażenia jednośladu napędzanego siłą mięśni są pedały rowerowe. Czym kierować się przy ich wyborze?
jakie pedały rowerowe

Rozmiar

Rozmiar pedałów rowerowych ma olbrzymie znaczenie. To od niego będzie zależało czy stopa będzie komfortowo spoczywała na platformie i umożliwiała szczegółową kontrolę nad pedałem. Nie mogą one być zbyt małe i muszą współgrać z rozmiarem buta. Idealne platformy powinny mieć ok. dziesięciu centymetrów.

Kształt

Idealne pedały rowerowe muszą zapewnić stopie dobrą przyczepność. Nie może ona się z nich ześlizgiwać, bo może to spowodować groźny upadek. Najlepiej postawić na pedały, której nie posiadają idealnie płaskiej i zabudowanej platformy. Powinna ona mieć luki w przestrzeni lub wystające elementy, które zapewnią stabilność i przyczepność buta.

Materiał na pedały rowerowe

Pedały rowerowe powinny mieć także odpowiedni materiał. Główny wybór polega tu między platformami plastikowymi, a metalowymi. Te drugie mogą być wykonane ze stali lub aluminium. Zdecydowanie warto unikać pedałów plastikowych. O ile na początku używalności zapewniają one przyczepność, to ich struktura szybko się wyciera i stają się one po prostu śliskie. Metalowe pedały zapewniają wysoką przyczepność, a także są o wiele bardziej wytrzymałe i trwałe niż plastikowa konkurencja.