Kiedy warto kupić rower szosowy?

Kolarstwo zaczyna być coraz popularniejszą formą aktywności fizycznej. Oczywiście nie mówimy tutaj o czysto rekreacyjnym uprawianiu jazdy na rowerze, ponieważ ta forma aktywności jest uprawiana dość często i chętnie już od jakiegoś czasu. Są jednak osoby, które jeżdżą lub zamierzają jeździć więcej. Zawsze wtedy pojawia się temat zakupienia roweru, który kojarzy się z profesjonalistami.

Czy warto inwestować w rower szosowy?

rower szosowy

Klasyczny przypadek kolarza amatora, który zastanawia się nad kupnem dobrego roweru szosowego, to taki, który jeździ już dużo i chciałby jeździć coraz więcej i coraz szybciej. Rowery szosowe oczywiście mogą pomóc w realizacji tego planu, ale warto mieć kilka spraw na uwadze. Przede wszystkim rower szosowy w całkiem dobrym stanie jest to wydatek dość znaczny i zamierzają go kupić, należy być pewnym swojej decyzji. Należy również mieć świadomość, że szosa sama w sobie nie sprawi, że kolarz pojedzie sporo szybciej.

Waga a rower na szosę?

Często zadawane pytanie w kontekście rowerów szosowych dotyczy tego, czy ktoś, kto ma dużą wagę, może kupić taki rower. Kolarzówki wyglądają na delikatne konstrukcje, szczególnie jeżeli porównamy je do rowerów MTB. Nie ma przeciwwskazań dla osób cięższych, które ważą do około 120 kg, aby kupić rower szosowy. Jedyne co należałoby uwzględnić to rodzaj kół. Czasem zalecane byłoby wymienić koła na mocniejsze, a opony na nieco szersze.Dlaczego rower szosowy jest niewygodny?Czasem można spotkać opinię, która mówi, że kolarzówki są niewygodne. Nie jest to prawda. Dyskomfort może pojawić się, kiedy przesiadamy się na szosę. Nasze ciało inaczej pracuje niż dotychczas i kolarz przybiera bardziej sportową postawę. Jest to jednak cecha, którą musimy brać pod uwagę. Jeśli jednak po jakimś czasie niedogodności nie ustępują, to być może kupiliśmy rower za duży lub za mały.