Kto powinien stosować pedały zatrzaskowe?

Pedały rowerowe na większości cywilnych rowerów niczym szczególnym się nie wyróżniają. W przypadku rowerów górskich można spotkać pedały mtb, które cechują się znacznie większą podstawą i wystającymi bolczykami dla lepszej stabilności buta na pedale, jednak w większości innych rowerów pedały rzadko, kiedy są nawet metalowe, ponieważ zwykle bywają plastikowe. Tym większy dlatego jest szok, gdy ktoś przyzwyczajony do widoku tradycyjnego pedału zobaczy nowe spd pedały.

Jak one działają?

Pedały zatrzaskowe już na pierwszy rzut oka wydają się zdecydowanie inne. Są bardzo małe i wyposażone w specjalne bolce, do których zaczepia się specjalne buty wyposażone w gniazdo. Jaki jest tego cel?
Po takim połączeniu buta z pedałem następuje sztywne wpięcie do roweru, co sprawia, że rowerzysta zyskuje bardzo wiele dodatkowych zalet.
Przede wszystkim lepszą kontrolę nad rowerem i znacznie większą stabilność jazdy. Najważniejsze jednak jest to, że dzięki temu cała energia z nóg przekazywana jest na napęd, bez żadnych strat po drodze.

Dla kogo są adresowane?

Taki pedały adresowane są dla zawodowych sportowców, gdzie każda sekunda i nawet najmniejszy wysiłek mają sens.
Dlatego właśnie ciężko takie pedał spotkać w życiu codziennym, ponieważ mało kto, jeżdżąc rowerem do pracy, potrzebuje tak zaawansowanego sprzętu, który w dodatku jest bardzo drogi, choć oczywiście jego stosowanie niesie ze sobą bardzo poważne korzyści.