Rodzaje łańcuchów rowerowych


Osoby, które sporadycznie jeżdżą na rowerze nie do końca zdają sobie sprawę z tego jak istotną kwestią jest dobór odpowiednich części rowerowych. To właśnie od poszczególnych komponentów zależy czy sprzęt będzie się sprawował bez awarii. Jednak nawet zastosowanie komponentów z najwyższej półki nie może stanowić gwarancji bezawaryjnej jazdy w przypadku, w którym kuleć będzie pielęgnacja roweru. Elementem, o który w sposób szczególny trzeba się zatroszczyć jest łańcuch rowerowy.

Łańcuchy rowerowe – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego łańcucha do roweru wcale nie jest prostą sprawą. Osoby bez doświadczenia powinny w tej materii polegać na opinii fachowców, w przeciwnym razie może się okazać, że łańcuch rowerowy trzeba będzie wymieniać co kilka tygodni. Zastanawiając się nad najlepszym rozwiązaniem, w pierwszej kolejności trzeba określić do jakiego typu roweru będzie potrzebny łańcuch. Inne produkty sprawdzą się bowiem przy wyczynowym rowerze górskim, a inne będą odpowiednie dla spokojnej jazdy na rowerze miejskim. Inną kwestią wartą uwagi jest ilość przełożeń w rowerze. Im jest ich więcej, tym dłuższy łańcuch należy wybrać. Jeżeli zostanie zamontowany zbyt krótki łańcuch, to przy gwałtownej zmianie biegów można go z łatwością zerwać. Ostatnim elementem godnym uwagi jest klasa sprzętu – wybierając najtańsze rozwiązania nigdy nie można mieć pewności co do ich trwałości.

Konserwacja łańcuchów rowerowych

Łańcuchy rowerowe wymagają regularnej konserwacji. Należy dbać zarówno o to, aby były czyste jak i dobrze naoliwione. W sklepach z akcesoriami rowerowymi dostępne są specjalistyczne produkty do konserwacji łańcuchów rowerowych. Jeżeli ktoś uważa, że ma za mało doświadczenia, aby zabierać się za to na własną rękę, to zawsze może skorzystać z pomocy fachowców pracujących w serwisie rowerowym.