Rodzaje trenażerów rowerowych

Istnieje kilka rodzajów trenażerów rowerowych. Niektóre z nich cechują się prostotą i poręcznością, inne z kolei zajmują nieco więcej miejsca, ale oferują symulowanie oporów aerodynamicznych czy podjazdów.

Trenażer rolkowy

Jest to najtańszy i najmniej skomplikowany trenażer. Jego działanie polega na umieszczeniu kół w obracających się rolkach, dzięki czemu pedałując koło może się swobodnie obracać. Jest to doskonała opcja dla amatorskich miłośników kolarstwa, którzy czerpią samą przyjemność korzystając z dwukołowca, nie wymagając jednocześnie dodatkowych symulacji prawdziwej jazdy.

Trenażer wiatrakowy

Ten typ urządzenia umożliwia symulację oporu powietrza z jakim kolarz ma do czynienia podczas normalnej jazdy. Ten trenażer rowerowy wciąż stosunkowo tani, mimo, że jest bardziej zaawansowany niż zwyczajny odpowiednik rolkowy. Wadą tego urządzenia jest generowanie hałasu podczas pracy wentylatora.

Trenażer magnetyczny

Jak sama nazwa wskazuje, ich działanie uzależnione jest od magnetycznego układu oporowego. Z uwagi na większy poziom skomplikowania, są one droższe od odpowiedników wyposażonych w wentylator. Dzięki działaniu siły magnetycznej trenażer ten doskonale odwzorowuje warunki panujące w terenie, jak na przykład strome podjazdy.

Trenażer hydrokinetyczny

Jest to zaawansowane urządzenie wykorzystujące zjawisko lepkości. Składa się ze sprzęgła płytkowego umieszczonego w lepkiej cieczy. Trenażer hydrokinetyczny cechuje się wysoką płynnością pracy i świetnym symulowaniem warunków panujących na podjazdach. Z uwagi na jego jakość, jest droższy od pozostałych odpowiedników.