Rowery damskie — czym się charakteryzują? Jak wybrać najlepszy?

Rowery damskie — czym się charakteryzują? Jak wybrać najlepszy? 

Jeszcze kilka lat temu rowery damskie kojarzyły się jedynie z koszykiem, wysoko usytuowaną kierownicą i bagażnikiem. Na szczęście stereotyp ten odchodzi obecnie w niepamięć, a jednoślady dla pań dostępne są w wielu różnych wersjach. Kobiety mogą wybierać spośród rowerów miejskich, górskich, czy szosowych. Czym zatem charakteryzują się rowery damskie? Jak wybrać najlepszy model? 

Rowery damskie a męskie — czym się różnią? 

Kiedyś różnica między rowerami damskimi a męskimi była bardziej zauważalna. Rama w jednośladach dla panów była całkowicie pozioma, a w wersjach dla pań — znacznie obniżona. Miało to ułatwić kobietom wsiadanie i schodzenie z roweru, zwłaszcza w sukienkach czy spódnicach. Dziś różnice nie są aż tak wyraźnie, ponieważ górne ramy w rowerach damskich i męskich wyglądaj podobnie. 

Wciąż jednak oba jednoślady są nieco inne pod kilkoma względami, a wynika to po prostu z różnic w budowie anatomicznej. Rowery dla pań są lżejsze, mają mniejszą odległość pomiędzy siedziskiem a kierownicą i posiadają szersze siodełko. 

Jakie są rodzaje rowerów damskich? 

Rowery damskie można podzielić na takie same kategorie jak rowery męskie. Kobiety mogą wybierać spośród jednośladów miejskich, górskich, trekkingowych, a także szosowych, czyli przeznaczonych do szybkiej jazdy po asfalcie. Dostępne są także specjalne rowery treningowe, przeznaczone np. do uprawiania kolarstwa, czy triathlonu. 

Jak wybrać rower damski? Czym kierować się przy wyborze? 

Przy wyborze rowerów damskich należy kierować się przede wszystkim potrzebami użytkowniczek. Trzeba zastanowić się, do czego jednoślad będzie używany, a następnie wybrać odpowiedni rodzaj. Ważna jest także wysokość roweru i rozmiar ramy, które dobiera się na podstawie długości nogi (mierzonej od krocza do śródstopia). Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na rozmiar kół. Najpopularniejsze w rowerach damskich są koła o wielkości 28 cali. Pozwalają one na dynamiczną jazdę i dają poczucie większego komfortu. Jednak ten aspekt zależy też od wzrostu użytkowniczki. Dla niższych i drobniejszych pań lepiej sprawdzą się mniejsze koła (np. 26 cali).