Turystyka rowerowa. Wybór jednośladu jest bardzo istotny

Rower to jednoślad, który ma pomóc nam przemieszczać się z punktu A do punktu B. Ci, którzy poruszają się nim na krótkich dystansach nie muszą zwracać uwagi na to, jaki rower wybierają, bowiem prawie każdym dotrą na miejsce. Turystyka rowerowa to jednak inny temat. To pokonywanie rowerem nierzadko ponad 100 km dziennie. Przebiegi rzędu kilku tysięcy kilometrów rocznie nie są w takiej sytuacji niczym zaskakującym. Aby pokonywać je szybko i bez dużego wysiłku, warto stawiać na najlepsze rowery turystyczne. Najlepsze, czyli jakie? 

Wybór roweru ma duże znaczenie

Turystyka rowerowa może być ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu. Aby jednak nie stała się problemem, rower do jazdy turystycznej musi być odpowiednio dobrany. Jak wybrać rower turystyczny, zwany też często też trekingowym? Wbrew pozorom, to nie jest bardzo trudne, trzeba tylko przyjąć właściwe kryteria wyboru.

Wielogodzinna jazda rowerem może męczyć

Pokonywanie rowerem znacznych odległości to trudne zadanie. Jeśli chcemy zasmakować przyjemności turystyki rowerowej, powinniśmy stawiać na rowery z najwyższej półki. Jak wybrać najlepszy rower turystyczny? Aby to się udało, trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj jazdy będzie najczęstszy. Jeśli to będą wycieczki w bliskich okolicach miejsca zamieszkania lub też wyjazdy najwyżej kilkudniowe, z powodzeniem wystarczy rower turystyczny o odpowiednim rozmiarze ramy i kołach o wielkości 28 cali. Przy takim rowerze wskazana jest też duża ilość przełożeń i wygodna pozycja za kierownicą. Nie ma zaś potrzeby zwracania uwagi na maksymalne obciążenie roweru i podobne kryteria wyboru, bowiem nigdy w takich sytuacjach nie będziemy zmuszeni zabierać ze sobą wielu kilogramów bagażu. Dla wygody jazdy warto wybierać rowery z amortyzowanym widelcem przednim. Jazda takim rowerem jest dużo bardziej komfortowa, nie jest jednak tajemnicą, że amortyzowany widelec może wymagać większej ilość czynności obsługowych. Częściej też ulega awariom.

Rower na długie i odległe trasy turystyczne

Rower do dalekiej turystyki trzeba wybierać, kierując się także innymi kryteriami. Oczywiście bardzo ważna jest wygodna podróżowania, w końcu w siodełku roweru spędza się wiele godzin i pokonuje mnóstwo kilometrów. Warto jednak też zwrócić uwagę na to, by rower był wyposażony w najlepszy osprzęt, szczególnie przerzutki i opony. To gwarantuje łatwą i bezawaryjną jazdę. Planując jazdę z dużą ilością bagażu, warto też zwrócić uwagę na bagażnik i jego wytrzymałość, możliwość zamontowania dodatkowych sakw, a także ewentualnie dodatkowych bagażników – na przykład z przodu jednośladu. Z uwagi na to, że masa całkowita roweru może być znaczna, konieczne jest wyposażenie go we wzmacniane opony o niskich oporach toczenia. Jeśli wymarzony jednoślad ich nie ma, nie trzeba rzecz jasna z niego rezygnować. Można po prostu takie dokupić. I w tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest amortyzowany przedni widelec. Ogromnie istotna jest duża ilość przerzutek i prostota konstrukcji roweru, gwarantująca możliwość szybkiego zlikwidowania ewentualnych awarii. Cena roweru ma w tym momencie drugorzędne znaczenie, choć trzeba tu dodać, że dobry rower do dalekiej turystyki na pewno nie będzie zbyt tani. Odpowiedni wybór to pewność przyjemnej jazdy, bez względu na warunki drogowe, obciążenie czy ilość kilometrów do pokonania.