Wybieramy bagażnik do roweru

Wyposażeniem roweru, bez którego nie ma mowy o dłuższej wyprawie, jest bez wątpienia bagażnik, do którego zamocowane zostaną sakwy i ekwipunek. Na co zwrócić uwagę, by nieprzewidziane okoliczności nie popsuły wrażeń z wycieczki?

Waga bagażu

Podstawową rzeczą, jaką trzeba wziąć pod uwagę kupując bagażnik do roweru, jest waga ekwipunku, który będzie do niego zamocowany. Większość ma udźwig do 25 kilogramów. Na rynku dostępne są jednak modele, na których można przewozić bagaż ważący nawet 40 kg.
Przy ciężkim bagażu warto zdecydować się na bagażnik do roweru, który z każdej strony opiera się na trzech nogach łączących się w jednym miejscu. To najbardziej optymalne rozwiązanie, jeśli chodzi o równomierne rozłożenie ciężaru przewożonego bagażu.

Aluminium lub stal

Na rynku dostępne są dwa rodzaje bagażników do rowerów: aluminiowe i stalowe. Te pierwsze są dużo lżejsze. Poza wysokobudżetowymi modelami bagażników stalowych, które potrafią być zadziwiająco lekkie.
Wybierając się na wyprawę do miejsc, w którym trudno będzie znaleźć sklep z asortymentem rowerowym, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie stalowy bagażnik do roweru. W przeciwieństwie do aluminiowego można go zespawać, jeśli się połamie.

Sposób montażu

Jeśli bagażnik do roweru ma być zamocowany na krótką chwilę, dobrym rozwiązaniem będą modele do tzw. szybkiego montażu. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, w jakich miejscach w rowerze wywiercone zostały otwory przeznaczone na bagażnik. Mogą one być różne w zależności od modelu.