Wybierz odpowiednie skarpety rewerowe!

Skarpety rowerowe

Uprawiając sporty rowerowe, kluczowym czynnikiem wpływającym na efekty oraz komfort treningów jest odzież. Większość dostępnych na rynku skarpet kolarskich produkuje się z mieszanki przędzy. Profesjonalne skarpetki rowerowe powinny zapewnić wygodę, odparowywanie wilgoci oraz stabilne ułożenie stopy w bucie.

Kluczowe znaczenie mają odpowiednio zaprojektowane zgrubienia w pewnych częściach. Ważne, aby posiadała mocny spód na pięcie i palcach oraz chroniła nogę przed drobnymi otarciami (co oczywiście nie zastępuje ochraniacza). Innym atutem skarpety rowerowej powinna być stabilizacja i trzymanie mięśni. Kupując skarpetki rowerowe, należy upewnić się, czy materiał z jakiego są wykonane zapewni odpowiednią wygodę w czasie treningu.

Rekomendowana wysokość skarpet na rower

Do najbardziej popularnych skarpet kolarskich należą te, kończące się kilka centymetrów pod dolną częścią mięśnia brzuchatego łydki. Wg oficjalnych wymogów UCI, w zawodowym peletonie, długość skarpet nie powinna przekraczać połowy kości strzałkowej kolarza. Przy odpowiednio dobranych włóknach i grubości materiału, wilgoć jest odprowadzana, a noga się nie poci i pozostaje sucha. Działa to tak, że przy większej powierzchni skarpety na łydkach, pot jest lepiej wchłaniany i odparowuje szybciej niż na gołej skórze. Jedynym „mankamentem estetycznym” może być brak opalenizny na zasłoniętym fragmencie nogi.

Jazda latem

Letnie skarpety rowerowe są przystosowane do różnych warunków pogodowych. Podczas jazdy w upale zapobiegają nadmiernemu poceniu się stóp, natomiast w czasie deszczu materiał szybko schnie. Produkt taki powinien być wykonany z cienkiej warstwy i posiadać na podbiciu stopy przewiewną siateczkę. Gramatura włókien powinna być tak dobrana, aby zapewnić komfort podczas wielogodzinnej jazdy. Jeśli chodzi o pewne walory wodoodporne, skarpetki takie w przeważającej mierze wykonane są z mieszanki przędzy syntetycznej (polipropylenu, poliamidu i elastanu). Dzięki temu struktura włókna szybciej oddaje wilgoć.

Bezpieczeństwo

Skarpety powinny w miarę możliwości pełnić funkcję ochronną. Nie chodzi tylko o ochronę przed urazami, ale również jako element poprawiający widoczność dla innych uczestników ruchu drogowego. Mianowicie żywe i jaskrawe kolory na pewno przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w czasie jazdy w jesienne wieczory, podczas panującej mgły czy też w innych warunkach ograniczających widoczność. Nie da się ukryć, że mocno czerwone skarpetki rzucają się w oczy i są widoczne dla kierowców. Oczywiście nie należy ich traktować równorzędnie lub zamiennie z odpowiednim oświetleniem roweru.