Być może nie każdy rowerzysta o tym wie, lecz jakość zastosowanych w jego rowerze pedałów ma kolosalne znaczenie dla przyjemności, bezpieczeństwa i efektywności jazdy. Co ciekawe, nie wystarczy skupić się tylko na tym, aby wybrać odpowiedni materiał wykonania danych pedałów, jak ma to miejsce najczęściej. Jak wybrać pedały rowerowe najwyższej jakości? Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy mają to być modele platformowe, czy też może jednak zatrzaskowe. Czym one są i jakie są ich wady oraz zalety?
Charakterystyka pedałów platformowych
Choć nazwa tych pedałów może brzmieć nieco zagadkowo i nie każdy może od razu skojarzyć, z czym ma się do czynienia, to jednak jak się okazuje, takie pedały doskonale każdy zna i prawdopodobnie większość ma je w swoich rowerach. Są to bowiem klasyczne pedały do roweru, na których stawia się stopę i które w wyniku naciskania na nie wprawiają w ruch napęd roweru. Jest to rozwiązanie przede wszystkim bardzo tanie, a przy tym dość mocne, więc bardzo chętnie stosowane. Oczywiście pedały tego typu występować mogą w najróżniejszych odmianach, czyli np. z noskami, co bardziej będzie namiastką pedałów zatrzaskowych, czy też takich, które posiadać będą specjalne wypustki, lub też nawet mini kołeczki, które stabilizować będą obuwie na danym pedale i zatrzymają stopę w jednej pozycji.
Jakie są jednak wady takich pedałów, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, gdy się rozważa ich zakup, lub też pozostawienie w swoim rowerze? Przede wszystkim w tym miejscu zwrócić uwagę trzeba na to, że są to pedały dość kruche i często awaryjne. Nie tylko potrafią się wyłamać, lecz również zupełnie oderwać od napędu. Co również bardzo istotne, tego typu pedały są dość niestabilne i stopa lubi się z nich ześlizgiwać. A to rzecz jasna nie poprawia bezpieczeństwa na rowerze.
Charakterystyka pedałów zatrzaskowych
Znacznie ciekawszym, lecz również o wiele droższym modelem pedałów rowerowych są wersje zatrzaskowe. Jak to konkretnie działa, jakie są zalety oraz również wady takiego modelu?
Klasyczny pedał platformowy nie jest niczym połączony z obuwiem i noga na takich pedałach spoczywa swobodnie. Traci się przez to wiele energii, a sama jazda jest bardzo nieefektywna. Jeśli jednak połączy się na sztywno obuwie z pedałem, uzyskuje się jednolite połączenie, a przez to nie traci się energii i jechać będzie można dłużej, a także szybciej. Co jednak bardzo ważne, korzystanie z takich pedałów wymaga oczywiście posiadania specjalnego obuwia, które wyposażone będzie w specjalne gniazdo, które będzie można wpiąć w pedał. Bez takiego obuwia jazda na takich pedałach będzie nie tyle niewygodna, ile zupełnie niemożliwa. Co również bardzo istotne, tego typu modele są na samym początku bardzo niewygodne i niebezpieczne, ponieważ spięcie się na sztywno w pedały przy utracie równowagi grozi bardzo bolesnym upadkiem, ponieważ bez odpowiedniej wprawy nie uda się nogi wypiąć.
Mimo jednak to, zalety płynące z posiadania takich pedałów są naprawdę bardzo interesujące i jeśli tylko jazdę na rowerze traktuje się nieco poważniej, warto się w taki właśnie model wyposażyć.