Choć oświetlenie rowerowe kupowane jest przede wszystkim ze względu na wymogi prawne i ryzyko otrzymania mandatu, jeśli nie będzie ono obecne na rowerze podczas jazdy, to jednak nie oznacza to wcale tego, że rowerzyści nie przykładają dużej uwagi do jakości wykonania danego zestaw lampek. Jak wybrać oświetlenie rowerowe, aby było ono w stanie działać maksymalnie efektywnie i zapewniać rowerzyście odpowiedni poziom bezpieczeństwa?
Z czego powinien składać się zestaw lampek rowerowych?
Podstawową sprawą, jeśli chodzi o wybieranie lampek rowerowych, jest kwestia składu takiego zestawu. Co się więc w nim powinno znajdować, aby kupowanie danego modelu miało sens?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że dobry zestaw oświetlenia rowerowego jak te od Sprint-Rowery musi zawierać w sobie minimum dwie lampki. Musi to być lampka przednia, którą montuje się pod kierownicą i która zapewnia widoczność z przodu, a także będzie miała zadanie oświetlania drogi, jeśli będzie się jechało w nocy. Druga lampka powinna być montowana z tyłu roweru, najlepiej pod siodełkiem. Jej kolor powinien być czerwony, aby każdy wiedział, w jakim kierunku dany rower się porusza.
Dodatkowym elementem wyposażenia jest specjalny, dobrej jakości uchwyt, który pozwoli obie lampki pewnie i stabilnie zamocować na ramie roweru.
Moc świecenia
Kolejną bardzo ważną sprawą podczas wybierania lampki rowerowe jest to, jaka będzie jej moc. Przede wszystkim skupić się w tym wypadku trzeba na modelu przednim, ponieważ on oprócz samego sygnalizowania obecności rowerzysty na drodze, będzie musiał być także używany do oświetlania drogi. W tym wypadku polecanym rozwiązaniem jest lampka o mocy około 1000 lumenów.
Oprócz samej mocy warto się jeszcze dowiedzieć tego, co ma być źródłem światła w przypadku takiej lampki. Odradza się starsze rozwiązania w postaci żarówek, ponieważ są one bardzo awaryjne i pobierają sporo energii. Obecnie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest dioda LED, która generuje dużą ilość światła, przy jednoczesnym pobieraniu z baterii niewielkiej ilości energii.
Wodoodporność
Jeśli chce się mieć mocny i trwały sprzęt, który będzie w stanie przez długi czas pracować bez większych problemów, warto zainwestować w takie lampki, które będą posiadały wodoodporną obudowę. Pozwoli to uchronić je nie tylko przed wilgocią, której na rowerze może by sporo podczas np. deszczu, lecz także zabezpieczy wnętrze lampki przed wszechobecnym pyłem, który również mógłby poczynić w jej wnętrzu zniszczenia.
Czas działania lampki
Nie da się ukryć, że obecnie jedną z najtrudniejszych do zrealizowania rzeczy w przypadku lampek rowerowych, jest zadowalający czas ich działania. Oczywiście wiele w tym wypadku zależy od jakości zastosowanych baterii, a to już zależy od użytkownika, lecz nie da się ukryć, że również i sama konstrukcja lampki ma pewien wpływ na to, jak długo będzie się paliwa w niej światełko. Dobrym przykładem jest np. kupienie lampki, która będzie posiadała mrugający tryb pracy. Dzięki temu zapotrzebowanie na energie drastycznie spadnie, a jednocześnie rower dzięki migającemu np. z tyłu światełku, stanie się jeszcze lepiej widoczny.