Trzeba przyznać, że zwrot „pedały platformowe” brzmi bardzo profesjonalnie. Okazuje się jednak, że pod tą „skomplikowaną” nazwą kryje się określenie zwykłych, rowerowych pedałów, z których większość osób korzysta podczas jazdy na rowerze.
Przeznaczenie, czyli dla kogo są pedały platformowe?
Typowy pedał platformowy to bardzo prosta konstrukcja, która składa się z odpowiednio wyprofilowanej płaszczyzny, która – za pośrednictwem łożyska – jest osadzona na specjalnym, uprzednio nasmarowanym wale. Dzięki temu pedał może szybko i łatwo kręcić się wzdłuż własnej osi, zmniejszając tym samym opory toczenia. Problem w tym, że pedały te nie dają pełnej kontroli nad rowerem. Wie o tym każdy, kto zjeżdżał na rowerze z górki, rozpędzając się za ich pomocą do bardzo dużych prędkości. Mówiąc wprost – pedały w pewnym momencie zaczynają uciekać, obijając nogi rowerzysty.
Doświadczenie a pedał platformowy
Konstrukcja platformowa jest przeznaczona dla osób, które dopiero uczą się kontroli nad własnym jednośladem. Dopiero z biegiem czasu mogą one przesiąść się na pedały zatrzaskowe. To jednak wymaga zastosowania specjalnego rodzaju obuwia, a jak wiadomo modele platformowe nie wymagają zastosowania profesjonalnych, kolarskich butów. Bądź co bądź modele platformowe doskonale przygotowują do bardziej zaawansowanej jazdy, choć ta (z wykorzystaniem zatrzasków) wymaga i tak pewnego przyzwyczajenia.
Czasem trudno nazywać niektóre rzeczy po imieniu. Tak też jest w przypadku pedałów platformowych, które są idealnym „wstępem” do bardziej profesjonalnej jazdy.