Rower trekkingowy dostosowany do potrzeb użytkownika

Badania statystyczne pokazują, że w ostatnich latach Polacy coraz chętniej korzystają z rowerów. Za najbardziej uniwersalne uchodzą modele trekkingowe. Odpowiednio dobrany sprzęt pozwala na komfortową jazdę zarówno po asfaltowych drogach, jak i nieutwardzonych ścieżkach. 

Rozmiar i ciężar ramy

Jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze roweru jest rozmiar ramy. Większość użytkowników dokonuje wyboru na podstawie swojego wzrostu. To błąd, ponieważ każdy człowiek ma inne proporcje ciała. Żeby odpowiednio dobrać rower trekkingowy, trzeba dokładnie zmierzyć długość nóg. Do precyzyjnego wyznaczania wielkości ramy stworzono specjalny współczynnik. Poza wielkością istotne znaczenie ma również ciężar roweru. W sprzedaży dostępne są tradycyjne konstrukcje stalowe, a także modele aluminiowe i karbonowe, które charakteryzują się niższą wagą. Warto jednak pamiętać, że karbonowe rowery trekkingowe do kupienia tutaj są zdecydowanie droższe od stalowych.

rowery trekkingowe

Osprzęt wpływający na bezpieczeństwo i komfort jazdy

Kolejnym parametrem wpływającym na komfort korzystania z roweru trekkingowego jest wielkość kół oraz rodzaj zastosowanego ogumienia. Najbardziej popularne są jednoślady osadzone na kołach 28-calowych, jednak w sprzedaży znaleźć można także modele 26 oraz 29-calowe. Opony rowerowe powinny być dostosowane do rozmiaru obręczy oraz sposobu użytkowania. Osoby, które szukają uniwersalnych opon na asfalt i nawierzchnię gruntową, powinny zdecydować się na produkty typu semi-slick. Poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy podnoszą także:

  • wydajne hamulce,
  • amortyzatory.

Kluczowym, choć często bagatelizowanym elementem wyposażenia każdego roweru trekkingowego jest siodełko. Za najbardziej wygodne uchodzą wyprofilowane siodełka pokryte naturalną skórą. Dobrym rozwiązaniem jest zakup miękkiej żelowej nakładki.