Trenażer rowerowy — cele, korzyści i rodzaje

Szukasz substytutu dla treningu na zewnątrz lub na siłowni? Chcesz kupić rower stacjonarny do domu, ale nie wiesz, który będzie najlepszy?  Oto jak wybrać trenażer rowerowy odpowiedni do Twojego domu.

Cel i korzyści

Trenażer rowerowy to rodzaj maszyny cardio, która symuluje ruch roweru. Buduje siłę i wytrzymałość oraz wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i oddechowy. Rowerzyści , którzy korzystają z rowerów treningowych, mogą poprawić swoją koordynację i stać się bardziej pewni siebie na szlakach lub na autostradzie. Regularne ćwiczenia na rowerze stacjonarnym ujędrnią mięśnie nóg, pośladków i brzucha. Jego największą zaletą jest to, że można połączyć trening cardio z siłowym.

Trenażer rowerowy jest również najbardziej efektywny w przypadku treningu cardio. W ciągu 45-minutowej sesji można spalić od 500 do 700 kalorii.

Rodzaje rowerów treningowych

Mechaniczny rowerek do ćwiczeń. Opór jest wbudowany za pomocą paska. Zalety to prostota i przystępna cena. Wady — szarpanie, niewystarczająco płynna praca, mała trwałość. Głównym problemem w przypadku użytku domowego byłby wysoki poziom hałasu.

Magnetyczny rowerek do ćwiczeń. Opór jest uzyskiwany dzięki działaniu magnesów na koło zamachowe. Ma on szereg zalet w stosunku do mechanicznego: płynna praca, cichość, łagodne hamowanie i większa funkcjonalność. Wbudowany komputer (w wielu modelach) zawiera mnóstwo programów ćwiczeń i pomaga śledzić postępy. Jeśli potrzebujesz niezawodnego, trwałego i niedrogiego roweru treningowego, to polecamy zwrócić uwagę na ten typ roweru treningowego.

Elektromagnetyczny trenażer rowerowy. Koło zamachowe jest obciążone polem elektromagnetycznym. Ta konstrukcja jest najtrwalsza. Zintegrowany komputer przejmuje pełną kontrolę nad treningiem. Główną zaletą są zintegrowane programy treningowe, które są przeznaczone do różnych celów treningowych.

Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?

Istnieje lista ograniczeń dla wszystkich maszyn do ćwiczeń, np. nadciśnienie, choroby układu oddechowego, układu krążenia. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, lepiej skonsultuj się z lekarzem.

  • Przygotowanie. Zacznij swój trening od lekkiej rozgrzewki. Ubranie nie powinno ograniczać ruchów — na przykład szorty i koszulka. Załóż lekkie trampki lub buty kolarskie. Podczas treningu pij wodę niegazowaną — pomoże to Twoim stawom poradzić sobie z obciążeniem.
  • Prawidłowe dopasowanie. Prawidłowa pozycja podczas jazdy jest niezbędna do efektywnego treningu. Wyreguluj siedzenie i kierownicę tak, aby było Ci jak najwygodniej. Trzymaj plecy prosto, bez napinania się, a ramiona rozluźnij. Trzymaj stopy równolegle do podłogi, obciążenie powinno być równomiernie rozłożone na mięśnie nóg.
  • Obserwuj swój puls. Oblicz swój maksymalny puls. Wzór obliczeniowy: MHR = 220 — wiek w latach. Staraj się spędzić większość treningu na tętnie od 70 do 75% swojego maksymalnego tętna. Nie należy przekraczać 80% MHR, gdyż spowoduje to przeciążenie układu sercowo-naczyniowego.

Jak długo należy ćwiczyć na rowerze stacjonarnym? Jeśli jesteś początkujący, zaleca się, abyś zaczął od treningu trwającego do 30 minut. Stopniowo zwiększaj czas trwania i obciążenie. Jeśli ukończyłeś już poziom początkującego, najlepiej trenuj przez 40-60 minut.